10 důvodů, proč nosit děti

Jak nošení prospívá dětem? A jaké výhody má pro rodiče? Důvodů, proč nosit děti, je samozřejmě mnohem víc, ale tyhle nám z různých důvodů přijdou zvlášť dobré. 

1. Méně pláče

V blízkosti rodiče se miminka cítí v bezpečí. Nošené děti pláčou méně a rychleji se uklidní. Nošení přes den pomáhá zkrátit také večerní pláč, jak zjistila studie publikovaná v časopise Pediatrics.

IMG_3446

2. Potrava pro smysly

Miminko, které jeho máma (nebo táta) nosí, dostává neuvěřitelné množství vjemů: cítí, jak maminka voní, celým svým tělem se jí dotýká, slyší její hlas a tlukot srdce, vidí její obličej. Vědeli jste, že miminka při narození vidí ostře jen do vzdálenosti asi 30 cm? Není náhodou, že je to vzdálenost od miminka na hrudi k mámině obličeji!

3. Normální život pro rodiče

Nošení v šátku nebo nosítku uvolňuje ruce - které tolik potřebujete pro starší děti, při venčení pejska nebo při práci. Navíc nemusíte řešit, jestli s kočárkem překonáte schody ve městě nebo kořeny v lese.

4. Bonding

Blízkost podporuje a prohlubuje Váš vzájemný vztah. Při kontaktu s miminkem se vylučuje oxytocin, trefně přezdívaný hormon lásky. Oxytocin má mnoho úžasných účinků - udržuje Vás ve stavu zamilovanosti, urychluje hojení ran, navozuje pocit důvěry, pomáhá probouzet rodičovské instinkty...a velkou roli hraje také při kojení.

Podle psychologů je nejdůležitějším úkolem prvního roku života navázat blízký vztah s maminkou (nebo jiným hlavním pečovatelem) a získat základní důvěru - že se o něj máma s tátou postarají a budou na něj reagovat.

Nošení pomáhá i tatínkům, babičkám a dědečkům, kteří díky němu mají prostor si vytvářet s děťátkem blízký vztah. Někteří muži říkají, že díky šátku pochopili, jaké to je, mít miminko v břiše!

5. Kyčle

Děti se rodí s kyčlemi, které po narození procházejí velkým vývojem - chrupavka se mění v kost a vyvíjí se i tvar kloubní jamky. Optimální polohou, která podporuje vývoj kyčlí, je takzvaná abdukčně flekční poloha, ve které jsou nožky pokrčené a lehce roznožené, kolínka jsou výš než zadeček...zkrátka je to ta poloha, kterou miminko samo zaujímá, když si soustředěně hraje nebo když ho nosíte na boku, na břiše či na zádech - v šátku či nosítku.

IMG_7075

6. Ta nejhezčí posilovna

Z nošení miminek na rukou začnou většinou brzy bolet záda. V šátku nebo nosítku máte miminko blízko u sebe, jeho váha je rovnoměrně rozložená a nošení je nesrovnatelně pohodlnější. Navíc Vás to nutí se narovnávat - a chůze se zátěží je skvělý způsob, jak se dostat pohodlně a navíc s láskou do formy.

7. Život? Nejlepší učitel

Hodně se dnes mluví o tom, že miminka potřebují různé stimuly, od malička se děti přihlašují na různé kurzy cizích jazyků, hudby, tancování, cvičení... Nejlepším učitelem je ale život sám. Miminko, které se nosí na břiše nebo na zádech, vidí svět z dospělé perspektivy a učí se samo, jak věci fungují.

8. Spaní

Děti schoulené v šátku na tom nejbezpečnějším místě na světě - u mámy nebo u táty - dobře usínají. Nemusíte trávit čas uspáváním, protože proběhne samo - na procházce, pochůzce po městě, u těch menších i při domácích pracích.

Spaní v šátku nebo nosítku navíc pomáhá miminku rozlišit rytmus dne - v noci se spí vleže dlouho v posteli, přes den se spí v pohybu a spíš krátce.

IMG_8686

9. Motorický vývoj

Při nošení musí miminko reagovat na každý Váš pohyb a vyrovnávat ho. Posiluje tak hluboký stabilizační systém - tj. svaly zad, pánevního dna a bránice - a učí se koordinovat své pohyby a provádět je lépe a lépe.

10. Kojení

Miminko, které tráví hodně času na těle mámy, má možnost se kojit tak často, jak potřebuje. Leckdy to jde i v šátku nebo v nosítku, což je úžasná pomoc - už nebudete muset hledat nějaký klidný a teplý kout, prostě jdete a kojíte a nikdo si toho ani nemusí všimnout. Blízký kontakt s miminkem navíc podporuje tvorbu mléka! Jedna z vědeckých studií na toto téma ukázala, že maminky, které nosily svoje děti v nosítku, kojily déle a s větším úspěchem.

les_bavlna008

Mohlo by se hodit

Hledáte další odpovědi na otázky spojené s nošením dětí? Poslechněte si přednášku Anny Kšírové O nošení dětí. Najdete ji na našem blogu. Přednáška je také volně přístupná na YouTube kanálu Loktu She.

Další články o nošení a videonávody na úvazy šátku na nošení dětí najdete na tomto webu v rubrice Nošení dětí